Feb 20, 2009

Gotta Love Triples - Thanks Bloom Total Saved $171 - OOP $19

I just love triples! I had to share in hopes this might help someone learn or better yet get these great savings at Bloom.

Total Spent or OOP $19.76

Total Saved 171.68

There are a few things not showing in the two pictures such as a bag of Perdue Frozen Chicken, 4 bags of Dole Frozen Fruit (strawberries and Mixed), a bag of apples, an onion, bananas and a bag of frozen corn.




Cereal (18 Boxes) BOGO 3.71-3.91 - .70/1 coupons = .29 -.49 Overage (They paid me to take the cereal!!!)

Sweet Sue Chicken and Dumplins (4 cans) On close out price $1.70 had .75 coupons - FREE

Perdue Frozen General Tsao Chicken BOGO (rings up half price at my store) 4.99 - $1 coupon = Cost 3.99

Kellogs Fiber Plus Chocolate Bars $2.50 (5 boxes) - for every 2 you buy you receive a catalina for $1 off 2 - Used .75/1 coupons for an end cost of .25 cents. If you roll the catalina they end up being FREE.

Green Giant Fresh Steamers (1) $1.50 - .50/1 coupon = FREE

Muir Glen Tomato Paste 1.19 (3 cans) - used .75/1 coupon = Free

Muir Glen Tomato Sauce on sale $1.79 (6 cans) - used .75/1 coupon = .46 Overage

Muir Glen Fire Roasted Tomatoes on sale 1.99 (2 cans) - used .75/1 coupon = .26 overage

Sobe Life Water on sale @ $1 - .40/1 peelie = .20 overage

2 Kraft Mayo @ $3.50 - used .75/1 coupon = $1.25 each (not the best but okay)

2 Craisins @ $2 - used .55/1 = .35 each

Sargento Cheese Snacks 3.49 - used .55/1 peelie I found on sargento shredded cheese = 1.84

Skippy Peanut Butter 2.85 - used .60/1 = 1.05 (not the best but an okay price)

Crunch and munch 2.79 - used .35/1 = 1.74 (to make the Hubby smile)

4 Dole Frozen Fruit @ 2.61 - .75/1 coupon = .36 each!!! And you get a $1 off 5 catalina

Yakisoba noodles 1.15 - used .35/1 coupon = .10

3 Luna Bar 1.25 - used .50/1 coupon = .25 overage

3 Cliff kids bars .99- used .50/1 coupon = .50 overage

3 Mojo bars 1.25 - used .50/1 coupon = .25 overage

Reynolds baking cups 1.15 - used .25/1 coupon = .40

Good Life Dog Food $5 - used $2 peelie = $3

2 Natures Pride Bread 3.59 - .55/1 coupon = 1.94 each ( this was way too much!)

So overall pretty good haul, but it could have been much better. I would have omitted the bread, baking cups, dog food, and crunch and munch if I had to do it again and my total would have been $10.74. I am still learning as I go too.

Free is my favorite price ;)

ETA: Hubby went back to the store this morning and purchased 12 more boxes of cereal and 3 cans of boiled peanuts @ $1 each for a total of .60 cents.

No comments :

Post a Comment

Please leave me a comment.